Вибір рушникотримача

Ви прагнете замінити Ваш залізний, обшарпаний рушникотримач на що-небудь сучасне, гарне й функціональне. Отож усі рушникотримачі, або як їх інакше називають дизайн-радіатори, діляться на водяні, електричні й комбіновані.

Що таке дизайн-радіатори, думаємо, пояснювати нікому не треба — назва говорить сама за себе. Це, мабуть, найкрасивіші опалювальні прилади із усіх існуючих. Відрізняє їхня велика різноманітність форм і кольорів. Їхня поява на західному ринку зв’язана в першу чергу зі зростаючим рівнем вимог до оформлення квартир і офісів як по естетиці, так і по комфорту.

Як результат і з’явилася потреба в опалювальних приладах, які були б одночасно елементами інтер’єру. Основні виробники приладів такого типу — Arbonia, Zehnder, Kermi. У Європі можна нарахувати ще два десятки підприємств, що виготовляють подібну продукцію. У нас дизайн-радіатори продаються досить давно, але такого широкого застосування, як на заході, вони так і не одержали. Насущну потребу в таких опалювальних приладах-рушникотримачах відчуваємо поки тільки у ванних кімнатах.
За аналогією з вітчизняним U-видим опалювальним приладом, багато років установлювали у наших з вами ванних кімнатах. І от, одержує людина нове житло, дивиться у ванну на дугу, що вже набила оскому, що стирчить зі стіни й думає: Так, це я і в старій квартирі багато років бачив. Треба б на що-небудь краще замінити! І починає цікавитися способами розв’язку цього начебто б простого на перший погляд питання.

Які дизайн-радіатори пропонує покупцеві сучасний ринок?

Сучасний ринок пропонує величезний вибір. Вибираючи імпортний рушникотримач треба враховувати, що розрахована більшість із них на західні умови експлуатації. Почати, хоча б з того, що рушникотримач у нас установлюється в систему гарячого водопостачання (ГВП). Не дивуйтеся, наші рушникотримачі підключаються тільки до системи ГВП, а не до системи опалення, як в усьому іншому світі. Це ще одна національна особливість нашої системи опалення.

А хто ж у системі ГВП буде проводити спеціальну підготовку води? І застосовується для виготовлення цих приладів нічим незахищена від корозії тонкостінна сталь (1-1,25 мм). І тому в наших умовах ці прилади довго не живуть — строк їх служби становить від півтора місяці, до півтора року (прилад, що прослужив 3 роки вважається просто рекордсменом). І прекрасний ( по дизайну) опалювальний прилад, що має досить більшу вартість ( від $200 до $4000!!!), доводитися після закінчення цього строку, як це не кривдно, викидати на смітник. Ремонту він уже не підлягає. І викидається практично 100% установлених приладів.

Так добре б тільки сам прилад довелося замінити. Після потопу доводиться міняти ще й паркет, стелі й шпалери. І частково меблі. І не тільки в рідній квартирі, але й у сусідів. А це вже пахне далеко не двома сотнями доларів.

І це основна причина того, що західні дизайн-радіатори в очах вітчизняного споживача себе фактично дискредитували. У результаті поставки імпортних дизайн-радіаторів до нас практично повністю припинені. Якщо такі радіатори й поставляються, то на них великими буквами написане: Тільки для систем опалення. Тобто для тих систем, де параметри теплоносія більш-менш прийнятні для західних приладів (хоча насправді й ці умови прийнятними можна назвати з великою натяжкою).

Існує два способи розв’язку цього питання. Перший з них — виготовляти рушникотримачі, розраховані саме на наші умови експлуатації. Перша спроба розробки й виготовлення рушникотримача для ванних кімнат, пристосованого до наших умов, була за рахунок збільшення товщини стінки труби, а так само нанесення внутрішнього антикорозійного покриття з полімерного матеріалу. Таке виконання дозволяє розв’язати відразу два питання: перший — боротьба з корозією, другий — запобігання нагромадження продуктів корозії в рушникотримачі. Так з’явилося кілька серій рушникотримачів. По дизайну ці рушникотримачі не поступаються кращим європейським зразкам, а по надійності й довговічності суттєво перевершують їх. Створюючи нові серії рушникотримачів, ми чітко розуміли, що цей шлях (збільшення товщини стінок і антикорозійна обробка зсередини радіатора) рано або пізно приведе до дуже високої ціни виробу. Метал постійно дорожчає. Технологія роботи з товстостінною трубою вже сама по собі дорожче, ніж з тонкостінної. Нанесення полімерного покриття на внутрішню поверхню теж коштує недешево. І, виходить, шлях цей тупиковий. Тим більше що Захід усе давно розклав по поличках — вони цей шлях теж проходили, але по ньому так і не пішли. Тому була спроба розв’язати проблему з іншого боку — створити теплообмінник — рушникотримач.

Точніше це завдання розділити систему на два контури: один залишається в системі ГВП, другий — найбільш уразливий (у який входить рушникотримач) — із системи ГВП вивести й за рахунок цього збільшити строк його життя. Проблема полягає у тому, щоб зробити теплообмінник досить ефективним, надійним і недорогим Але це повинен бути не універсальний, а спеціалізований теплообмінник, тобто призначений тільки для використання в комплекті з рушникотримачем. Саме його спеціалізованність і допомогла розв’язати завдання. Такий теплообмінник був створений. Правда, ми частіше називаємо його не теплообмінником, а адаптером. Тобто приладом, що дозволяє адаптувати рушникотримач до наших умов експлуатації. По першому контуру, який являє собою внутрішню поверхню сталевої труби, циркулює гаряча вода системи ГВП.

Другий контур забезпечує природню гравітаційну циркуляцію теплоносія в дизайні-радіаторі. Причому, конструкція при малому обсязі самого адаптера дозволяє одержати дуже ефективну циркуляцію в другому контурі. Середня температура рушникотримача, як відомо, визначається температурою теплоносія на вході, конструкцією теплообмінника й рушникотримача, а також конструкцією трубопроводів. У нашому випадку при номінальній потужності рушникотримача порядка 600 Вт, довжині трубопроводів не більш 3-х метрів від адаптера до рушникотримача й при температурі в системі ГВП — 650С, рушникотримач досягає середньої температури 550С уже через 15-20 хвилин після включення. Збільшення ж довжини трубопровода на 1 метр зменшить середню температуру менше ніж на 1 градус. Це теж не страшно.

Середня температура рушникотримача у вас вийшла на 100С нижче температури води в системі ГВП. А у ванній в результаті не буде холодно?

Скоріше навпаки. Площа стандартного U-подібного рушникотримача гранично мала (саме тому для його обігріву й використовується вода з високою температурою). Ми з Вами замінили маленьке U-подібне коліно на рушникотримачі із великою розгалуженою поверхнею. І, виходить, тепла буде виділятися в повітря набагато більше. Ще й доведеться встановлювати вентиль, що обмежує подачу теплоносія.

Наскільки надійний такий прилад?

Теплові випробування, проведені в НДІ сантехніки довели абсолютну працездатність системи. Що стосується міцності й, отже, надійності самого адаптера, то вона визначається в першу чергу конструкцією першого контуру теплообмінника, що підключається безпосередньо до системи ГВП. А цей контур зроблений з товстостінної суцільнотягненої сталевої труби, надійність якої вже доведена багаторазово в самих різних виробах (у тому числі й рушникотримачах, установлюваних у наших ванних кімнатах при серійному будівництві).

Залежить вона тільки від якості вихідної труби. Отож якщо застосувати гарну трубу, що випускається гарним заводом-виготовлювачем, то сумніватися в міцносних характеристиках просто не доводиться. І 20-30 років роботи такому адаптеру гарантовані.

Наскільки застосування адаптера здорожує конструкцію?

Установка адаптера трохи здорожчить систему. В основному на вартість самого адаптера й вартість його установки в систему. Таким чином, подорожчання системи можливо в межах 5-10%. Але система з адаптером має непомітний з першого погляду, але дуже великий плюс, який виправдовує таке подорожчання. Якщо раніше, прокладаючи трубопровід, Ви повинні були враховувати й тиск у системі, і наявність у воді системи ГВП кисню, і можливість гідравлічного удару і т.д. і тому трубопровід повинен був бути досить твердим і міцним, то із застосуванням адаптера твердий трубопровід залишається необхідний тільки в першому контурі. У другому ж контурі можна використовувати будь-які труби — пластикові й металопластикові, гнучкі і т.д. (це, до речі, дає ще й додаткові можливості для дизайну).

І в такій системі просто не може бути великих аварій. Якщо Ви залили надлишкову кількість теплоносія в другий контур, то при нагріванні його не розірве, тому що вартий у ньому запобіжний клапан просто скине зайві грами води. І навіть якщо з якихось причин лопне підводна труба рушникотримача, те Ваші сусіди цього навіть не помітять — обсяг теплоносія в другому контурі системи становить усього кілька літрів. Це не 50 кубометрів гарячої води, які викидаються у квартиру при аварії трубопроводу, що підводять, в існуючій на сьогодні системі.

Електричні рушникотримачі зручні в трьох випадках:

• По-перше, якщо Ви робите капітальний ремонт
• По-друге, якщо немає бажання вторгатися в уже існуючу систему водопостачання
• По-третє, якщо хочете повісити ще один рушникотримач

Крім того, не потрібно забувати про тривалі літні відключення гарячої води. Електричний рушникотримач легко встановити й підключити без грандіозного перероблення всіх труб у квартирі. При установці електричного рушникотримача треба точно додержуватися правил і рекомендацій. Вибір електричних рушникотримачів досить широкий. Практично всі водяні рушникотримачі випускаються в електричному виконанні.

Особливо широкий вибір електричних рушникотримачів (дизайн-радіаторів) німецької фірми ZEHNDER. Усі вони мають програматор, що дозволяє задавати комфортні умови проживання. У дизайн — радіатора ARBONIA регулювання — ручне.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*