Як вибрати джерело безперебійного живлення

Джерело безперебійного живлення (ДБЖ) — прилад, який захищає електроприлади від нестабільного живлення в електромережі й зникнення живлення.    
Різні причини нестабільності напруги в наших мережах. Напруга може плавати й пропадати. Через нестабільну напругу можуть виникати серйозні поломки. Вартість ремонту, швидше за все, буде вище вартості джерела безперебійного живлення, тому подібним захистом зневажати не варто.

Як працює блок безперебійного живлення

У продажі є два типи ДБЖ, що відрізняються за принципом дії: офф-лайнові й лінійно-інтерактивні ДБЖ.

Офф-лайнові ДБЖ

У найпростішому випадку фіксується вхідна напруга в блоці безперебійного живлення. Прилади, підключені до ДБЖ, живляться нормально й водночас заряджається внутрішня батарея ДБЖ. У випадку, якщо воно відхиляється від норми, вихідне живлення перемикається на внутрішню батарею блоку безперебійного живлення. Перемикання займає якийсь час, який у параметрах ДБЖ зазначений в милі секундах. Чим швидше, тим краще. Користувачеві подається звуковий сигнал, який сповіщає про проблеми з живленням. Наприклад, у Вас пропало світло, Ви почули звуковий сигнал, нормально завершили роботу, зберігши всі дані, і виключили комп’ютер.

Деякі моделі можуть містити вузли фільтрації й регулювання, але вони вторинні й повноцінного стабілізатора не замінять.

Дані моделі недорогі, що робить їхнім гарним компромісом для захисту комп’ютера.

Лінійно-інтерактивні ДБЖ

Більш просунуті й дорогі моделі мають функцію стабілізатора. Подібні блоки безперебійного живлення при відхиленнях напруги не перемикаються на живлення від батареї, а регулюють напругу, приводячи його в норму. Живлення від батареї включається тільки при зникненні зовнішнього живлення. Тут є маса переваг. Якщо живлення у Вашій мережі постійно «плаває», то Ви зможете нормально працювати, не виключаючи комп’ютер і не побоюючись розрядки батареї. Крім того, батарея (сама недовговічна деталь ДБЖ) використовується в ощадному режимі, тому працює довше.

Підвищення або зниження напруги в електромережі явище більш часте, і по своїх наслідках навіть більш серйозне, ніж зникнення напруги, тому лінійно-інтерактивні ДБЖ дають більш надійний захист.

У деяких моделях лінійно-інтерактивних ДБЖ реалізована технологія «дельта-перетворення напруги». Щоб не вдаватися в технічні подробиці, відзначимо, що ДБЖ із даною технологією більш плавно й точно регулюють напругу, мають більш високий ККД, а також можуть стабілізувати частоту.

ДБЖ або стабілізатор

У продажу крім ДБЖ є також стабілізатори живлення. Вони не врятують Вас від зникнення електроживлення, але добре стабілізують живлення й мають широкий діапазон робочих напруг. Вартість стабілізатора аналогічна офф-лайновому ДБЖ тієї ж потужності. Тому при нестачі коштів виникає логічне запитання: що краще офф-лайновый ДБЖ або стабілізатор.

Отут усе залежить від характеристик Вашої живильної мережі. Якщо у Вас світло пропадає вкрай рідко, а перепади напруги нормальне явище, то можливо Вам досить стабілізатора. Якщо перепади напруги відбуваються рідко, а живлення пропадає часто, то краще брати офф-лайновий ДБЖ. Якщо й напруга нестабільно й пропадає часто, то краще нагромадити на лінійно-інтерактивний ДБЖ.

Параметри ДБЖ

В офф-лайнових лінійно-інтерактивних ДБЖ основні параметри відрізняються, тому розглянемо їх окремо.

Для обох типів ДБЖ однакова тільки потужність. Потужність ДБЖ зазначена у вольт-вмперах, а потужність комп’ютера у ватах. Ці величини відрізняються, для перерахування використовуйте поправочний коефіцієнт 0,7 (дуже приблизний коефіцієнт, але для приблизного підрахунку вистачить).

Наприклад, у Вас системний блок потужністю 350 Вт, і ЖК монітор потужністю 50 Вт. Сумарна потужність 400 Вт, а необхідна потужність ДБЖ 400/0,7=571 ВА, тобто ДБЖ потужністю 600 Вт буде цілком достатньо.

Урахуйте, що Ви через 1-2 роки можете зробити абгрейд, і потужність підвищиться. Краще брати ДБЖ із деяким запасом, щоб потім не довелося міняти його.

Параметри офф-лайнових ДБЖ

Час резервування
Отут чим більше, тим краще. Часто в параметрах виробники вказують час для стандартного навантаження (комп’ютер з 15″ монітором). Тому можете розраховувати, що протримається ДБЖ менше. Якщо потужність ДБЖ більше потужності навантаження, то час автономної роботи збільшиться.

Діапазон вхідної напруги без переходу на батареї
Широкий діапазон напруг — це добре для батареї ДБЖ, але погано для споживачів електроенергії. Пам’ятайте, що для офф-лайнових ДБЖ вхідна напруга є й вихідною.

Час перемикання на роботу від батарей
Перебої в 100мс витримає практично будь-який електроприлад, а час перемикання ДБЖ звичайно 4-10 мс. Тому час не критичний, але чим менше, тим краще.

Параметри лінійно-інтерактивних ДБЖ

Для лінійно-інтерактивних ДБЖ час резервування й час перемикання аналогічні офф-лайновим ДБЖ, але, крім того, додається ще ряд параметрів.

Діапазон вхідної напруги без переходу на батареї
Тут є відмінності. У деяких межах напруга стабілізується, а при виході за межі відбувається перехід на живлення від батарей.

Інтерфейс і ПО
За допомогою даної опції реалізується наступний механізм: через інтерфейсний кабель ДБЖ підключається до комп’ютера, а на комп’ютер установлюється спеціальне програмне забезпечення. При перериванні живлення від мережі через інтерфейсний кабель подається сигнал до ПК і програмне забезпечення «м’яке» виключає ПК, не чекаючи розряду батарей. Дана опція потрібна насамперед серверам, і на домашньому ПК може й не пригодитися.

Ергономіка й конструктивні особливості ДБЖ

Насамперед, зверніть увагу на число й тип виходів. Деякі ДБЖ оснащуються 2-6 розетками для звичайних євро-вилок. У більшості випадків ДБЖ оснащуються спеціальними гніздами, і може знадобитися заміна шнурів.

У деяких моделях ДБЖ є «прямий» вихід. Для нього резервування не здійснюється, але може проводиться фільтрація або стабілізація напруги. Дані виходи виділяють окремо (іноді кольором), і вони призначені для потужних споживачів, яким резервування живлення не потрібно.

В ДБЖ може бути захист телефонної лінії. Є вхід і вихід RJ-11 для підключення телефону або модему до телефонної лінії.

Тип індикації про перехід на резервне живлення й коливаннях напруги може бути звуковим або за допомогою індикатора (лампочки або ЖК екран). Бажано, щоб індикація не викликала дискомфорту, тому що дикі писки ДБЖ при будь-якій зміні напруги будуть заважати працювати.

Форма особливого значення не має, тому що звичайно ДБЖ стоїть під столом, так щоб можна було дотягнуться до кнопки включення живлення. Хоча деякі моделі сучасних ДБЖ можуть виглядати досить елегантно й компактно. Тут усе на Ваш смак.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*